Váš prohlížeč není podporovaný - stránky se nemusí zobrazit správně. Použijte podporovaný prohlížeč.
Váš prohlížeč není podporovaný - stránky se nemusí zobrazit správně. Použijte podporovaný prohlížeč.
 

photohobby 

Slavnostní otevření rodného domu Jana Kubiše v Dolních Vilémovicích

9 fotek 22.6.2013 - zobrazení
V sobotu 22. června 2013 se na Třebíčsku v Dolních Vilémovicích sešli milovníci naší válečné historie, členové klubů vojenské historie, vojáci a široká civilní veřejnost, aby byli přítomni slavnostního otevření zrekonstruovaného rodného domu plukovníka in memoriam Jana Kubiše a při následném pietním aktu zároveň uctili památku obětí světových válek.
Když jsme jako delegace zastupující Krajské vojenské velitelství Jihlava vystupovali krátce po poledni z auta, dýchla na nás na návsi v Dolních Vilémovicích skvělá, přátelská atmosféra. Při setkání se starostkou Jitkou Boučkovou poté její velká radost „dokázali jsme to“. Vždyť ještě před pár měsíci byl rodný dům Jana Kubiše v dost špatném stavu, se sice nově opravenou střechou, ale práce na rekonstrukci bylo ještě opravdu hodně. Vše se ale zásluhou sponzorů a party nadšenců pro dobrou věc povedlo.
Rekonstrukce stála celkem 3,4 milionu korun, místní mládež na opravě nové střechy odpracovala přes tisíc hodin.
Od soboty má tedy válečný hrdina Jan Kubiš v rodné vsi nově opravený rodný dům a své muzeum.
Čestným hostem na této akci byl brigádní generál Jaroslav Klemeš, ikona 4. brigády rychlého nasazení, jednadevadesátiletý jediný žijící z parašutistů, kteří byli ze Západu vysazeni v tehdejším protektorátu. Dalšími vzácnými hosty byl i hejtman kraje Vysočina Jiří Běhounek, senátor Miloš Vystrčil, zástupce náčelníka Generálního štábu Armády České republiky – ředitel SOC Ministerstva obrany generálmajor Aleš Opata, ředitel Vojenského historického ústavu plukovník Aleš Knížek a další osobnosti veřejného života. Všechny přítomné velmi potěšila i účast delegace ze Slovenské republiky.
„Vážení hosté, chci Vás ujistit, že příslušníci Armády České republiky se budou vždy hlásit k odvaze a statečnosti těch, kteří naší republice na všech frontách boje s útlakem a totalitou pomohli vrátit svobodu a naději demokratické existence“ řekl ve svém projevu ředitel Krajského vojenského velitelství Jihlava plukovník Jan Ňachaj.
Na závěr programově bohatého odpoledne vystoupil Vojenský umělecký soubor Ondráš.
Autor: Libuše Pavlíčková, tisková a informační pracovnice Krajského vojenského velitelství Jihlava

Udělejte si z alba kalendář

Ideální jako dárek nebo jen tak pro sebe na památku.
Levně, rychle, jednoduše.


Komentáře

nebo přihlásit Komentář lze odeslat klávesovou zkratkou shift + enter

Komentáře

nebo přihlásit
Komentář lze odeslat klávesovou zkratkou shift + enter

Rajce.net je největší česká sociální síť
zaměřená na sdílení fotografií a videí.

Nabízí neomezený prostor zdarma, snadnou a rychlou výrobu fotoknih i jiných fotoproduktů.